ΧΟΣΕΛΟΥ Credits: Instagram/championsleague

UEFA CHAMPIONS LEAGUE

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπάγερν Μονάχου 2-1: «Βασιλική» ανατροπή με Χοσέλου και ξανά τελικό!

09.05.24 | 00:01

Απίστευτη ματσάρα έγινε στη Μαδρίτη, με τη Ρεάλ να ανατρέπει σε 3 λεπτά το προβάδισμα της Μπάγερν Μονάχου και με ήρωα τον Χοσέλου προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του Champions League με 2-1!

Ο Ισπανός επιθετικός με δύο γκολ (88′, 90’+1′) έδωσε τη νίκη στους «μερένχες», με τον Ντέιβις στο 68′ να έχει ανοίξει το σκορ για τους Βαυαρούς.

Η «βασίλισσα» θα αντιμετωπίσει στον τελικό της 1η Ιουνίου στο Γουέμπλεϊ την Μπορούσια Ντόρτμουντ που «υπερκέρασε» το εμπόδιο της Παρί Σεν Ζερμέν.

Ο Νόιερ κράτησε στο μηδέν τους «μερένχες»

Οι Μαδριλένοι μπήκαν πιο επιθετικά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και έψαξαν από νωρίς το τέρμα που θα τους έδινε προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό.

Ο Καρβαχάλ στο 6′ δημιούργησε την πρώτη καλή στιγμή για τη «βασίλισσα», ωστόσο το παράλληλο γύρισμα που έκανε δεν βρήκε αποδέκτη.

Στο 13′ η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι έχασε μοναδική ευκαιρία για να πετύχει γκολ. Ο Βινίσιους έκανε ωραίο τελείωμα έπειτα από τρομερή πάσα, όμως η μπάλα πήγε στο δοκάρι. Στη συνέχεια της φάσης ο Ροντρίγκο έστειλε την μπάλα πάνω στον Νόιερ!

Δύο λεπτά αργότερα ο Μπέλιγχαμ επιχείρησε να απειλήσει την άμυνα της Μπάγερν Μονάχου, αλλά το σουτ του κόντραρε στα σώματα.

Η πρώτη μεγάλη φάση για τους Βαυαρούς σημειώθηκε στο 29′, όταν ο Χάρι Κέιν έκανε εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Λούνιν.

Ο ρυθμός τα επόμενα λεπτά έπεσε, με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν ιδιαίτερες ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο γκολ.

Η τελευταία καλή στιγμή για τη «βασίλισσα» στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκε στο 40′. Ο Βινίσιος έκανε σέντρα-σουτ, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Νόιερ απομάκρυνε δύσκολα. Η Μπάγερν «απάντησε» στο 44′, όμως το μακρινό σουτ του Μαζράουι ήταν αδύναμο και ο Λούνιν μπλόκαρε εύκολα.

Προβάδισμα της Μπάγερν με Ντέιβις

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος. Ο Ντέιβις στο 47′ πάτησε περιοχή, έπιασε το σουτ, ο Καρβαχάλ έβαλε την προβολή και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λούνιν. Επτά λεπτά μετά οι Βαυαροί απείλησαν και πάλι. Ο Κέιν έκανε διαγώνιο σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Ουκρανό κίπερ της Ρεάλ να αποκρούει εύκολα.

Στο 55′ οι «μερένχες» έχασαν μεγάλη ευκαιρία για γκολ. Ο Βινίσιους ταλαιπώρησε τον Ντάιερ, γύρισε την μπάλα, ο Ροντρίγκο έπιασε το συρτό σουτ από τη μικρή περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να βρει στόχο. Ο Νόιερ 4 λεπτά αργότερα έδειξε τα αντακλαστικά του κι έκανε μεγάλη απόκρουση σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ροντρίγκο.

Ο Γερμανός πορτιέρο συνέχισε το τρομερό βράδυ του και είπε εντυπωσιακό «όχι» σε… κεραυνό που εξαπέλυσε ο Βινίσιους στο 60′. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν το επιθετικό τους… κρεσέντο και 65′ απώλεσαν ακόμα μία ευκαιρία για να σκοράρουν, με τον Καρβαχάλ να αστοχεί με σουτ εκτός περιοχής.

Το επόμενο λεπτό οι Βαυαροί είχαν κι εκείνοι μεγάλη φάση, με τον Λούνιν να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ σουτ του Μουσιάλα.

Το σύνολο του Τόμας Τούχελ κατάφερε στο 68′ να βρει το γκολ που έψαχνε, έπειτα από εκπληκτική προσπάθεια. Ο Κέιν έβγαλε φανταστική μπαλιά στον Ντέιβις, με τον Καναδό να αποφεύγει τον Ρούντιγκερ και με τρομερό πλασέ νίκησε τον Λούνιν για το 1-0 των φιλοξενούμενων.

Τρία λεπτά αργότερα η Ρεάλ σκόραρε με τον Βαλβέρδε, ωστόσο μετά την παρέμβαση του VAR το τέρμα ακυρώθηκε για φάουλ του Νάτσο στον Κίμιχ.

Η ομάδα του Τούχελ στο 76′ έχασε σπουδαία ευκαιρία για να κάνει το 2-0, όμως το σουτ που εξαπέλυσε ο Κέιν κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Λούνιν. Στο 83′ ο Βινίσιους έχασε ακόμα μία ευκαιρία για τη «βασίλισσα», καθώς το πλασέ που έκανε κατέληξε άουτ.

Χοσέλου και… τέζα η Μπάγερν

Στο 88′ η «χρυσή» αλλαγή του Κάρλο Αντσελότι, Χοσέλου, έφερε το παιχνίδι στα ίσα! Ο Βινίσιους σούταρε εκτός περιοχής, ο φανταστικός μέχρι εκείνη την στιγμή Νόιερ δεν κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα και στην επαναφορά ο Χοσέλου ισοφάρισε σε 1-1!

Στο 90’+1′ η Ρεάλ πέτυχε και δεύτερο γκολ! Από την προσπάθεια του Νάτσο η μπάλα έφτασε στον Ρούντιγκερ, ο Γερμανός έκανε το γύρισμα και εξ επαφής ο Χοσέλου ανέτρεψε το σκορ κι έκανε το 2-1 για τους «μερένχες».

Στο 90’+13′ Ο Μαζράουι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο βοηθός σήκωσε σημαιάκι για οφσάιντ, με τον Μαρτσίνιακ να δίνει την παράβαση.

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπάγερν Μονάχου 2-1

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Λούνιν, Καρβαχάλ, Ρούντιγκερ, Νάτσο, Μεντί, Βαλβέρδε (81′ Χοσέλου), Τσουαμενί (70′ Καμαβίνγκα), Κρόος (Μόντριτς), Μπέλιγχαμ (90’+10′ Μιλιτάο), Ροντρίγκο (81′ Μπραχίμ), Βινίσιους.

Μπάγερν Μονάχου (Τόμας Τούχελ): Νόιερ, Ντε Λιχτ, Κίμιχ, Γκνάμπρι (27′ Ντέιβις), Κέιν (85′ Τσούπο-Μότινγκ), Σανέ (76′ Κιμ), Ντάιερ, Λάιμερ, Μαζράουι, Μουσιάλα (84′ Μίλερ), Πάβλοβιτς.