Φωτογραφία: Eurokinissi

Βόλεϊ

«Ζωντανός» ο Παναθηναϊκός, λύγισε τον Ολυμπιακό στο tie break

18.04.24 | 21:05

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό στο Μετς, σε ένα ματς με δύο ανατροπές, στο tie break (3-2 σετ).

Το πρώτο σετ το πήραν άνετα οι «πράσινοι» με 25-15, με τους «ερυθρόλευκους» να μην μπορούν να κάνουν τίποτα στο συγκεκριμένο σετ.

Το δεύτερο σετ, ωστόσο, πήγε στον Ολυμπιακό που ισοφάρισε σε 1-1, αρκετά δύσκολα όπως δείχνει το σκορ 21-25, ενώ κατάφερε να κάνει και την ανατροπή σε 2-1 με σκορ 20-25, σε ένα σετ που οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο.

Τα τελευταία δύο σετ πήγαν στο «τριφύλλι» οι οποίοι κατάφεραν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή στο τελικό 3-2, με το τέταρτο σετ να τελειώνει 25-20 μετά από μεγάλη μάχη των δύο.

Τέλος, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κάνει το 3-2 στο τελευταίο σετ του παιχνιδιού με 19-17 και να φύγει με τη νίκη.

Το επόμενο ματς είναι τη Δευτέρα στο Ρέντη, όπου αν νικήσει ο Ολυμπιακός παίρνει τον τίτλο, ενώ αν νικήσουν οι «πράσινοι» στέλνουν τους τελικούς σε 5ο ματς.

Τα σετ: 3-2 (25-15, 21-25, 20-25, 25-20, 19-17).

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 3 (1 άσος, 2 μπλοκ), Κόβαρ 11 (9/18 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 4 (4/8 επ.), Ερνάντες 25 (22/43 επ., 3 άσοι), Βουλκίδης 6 (3/7 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 17 (13/27 επ., 4 άσοι, 45% υπ. – 40% άριστες) / Κοντοστάθης (λ., 48% υπ. – 33% άριστες), Πετρέας 1 (1 άσος), Μάρκου, Φράγκος 2 (2/3 επ., 33% υπ. – 33% άριστες)

Ολυμπιακός (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 18 (16/34 επ., 2 άσοι), Γκουσταβάο 6 (2/6 επ., 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (9/22 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 28% υπ. – 22% άριστες), Τράβιτσα 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Τζούριτς 14 (9/10 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (14/31 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 33% υπ. – 27% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 37% υπ. – 23% άριστες), Κομητούδης, Καρασαββίδης (λ.), Δαλακούρας