Διαιτησία

Αποκλειστικό: Τι λέει ο διαιτητής του ΑΕΚ-ΠΑΟ για το πέναλτι στον Κώτσιρα

25.04.24 | 14:10

Γράφει: Avatar photo

Το πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι της ΑΕΚ με τον Παναθηναϊκό (3-0) είχε μόλις ολοκληρωθεί.

Ο Φατίχ Τερίμ και ο Γιάννης Παπαδημητρίου ήταν έξαλλοι γιατί ο Ντελαζό δεν καταλόγισε το πέναλτι του Αραούχο στον Κώτσιρα στο 27ο λεπτό του αγώνα.

Κατευθύνθηκαν προς το μέρος του Γάλλου διαιτητή στη φυσούνα για να διαμαρτυρηθούν. Ο Τούρκος προπονητής του είπε:

«Δεν έχεις δώσει πέναλτι. Είναι 200% παράβαση μέσα στην περιοχή». Ο Παπαδημητρίου πρόσθεσε: «Τι είναι αυτά που κάνεις;».

Ο Ντελαζό ήταν ατάραχος και απάντησε: «Κύριοι ηρεμήστε. Δεν υπάρχει τίποτα». Τότε έφτασαν στο σημείο ο Ζέκα, ο Λοντίγκιν και ο Βέρμπιτς. Οι αναπληρωματικοί των πράσινων ήταν πολύ εκνευρισμένοι και είπαν με τη σειρά τους στον ρέφερι της αναμέτρησης:

«Δεν έχεις δώσει καθαρό πέναλτι». Το επίπεδο της έντασης ανέβηκε και χρειάστηκε η επέμβαση του Άρη Διαμαντόπουλου και των παρατηρητών του αγώνα για να μπορέσει ο Ντελαζό να φτάσει στα αποδυτήρια.

Οι πράσινοι στράφηκαν προς τον τέταρτο διαιτητή και φώναζαν: «Το ξεφτιλίσανε σήμερα. Το παράκανε». Ο Γιώργος Κοσμάς και άλλοι από την ΑΕΚ έλεγαν την ίδια ώρα: «Αφήστε ήσυχο τον διαιτητή».

Δεν υπήρξε καμία αντιπαράθεση μεταξύ των δύο ομάδων εκείνη τη στιγμή. Αυτό πρέπει να γίνει απόλυτα ξεκάθαρο.

Τα φάουλ στον Ιωαννίδη και η φάση που προκάλεσε οργή

Όλοι στον Παναθηναϊκό άρχισαν να εκνευρίζονται σταδιακά πριν γίνει το πέναλτι στον Κώτσιρα.

Εξαιτίας των τεσσάρων φάουλ που έκανε ο Κάλενς στον Ιωαννίδη. Στα δύο από αυτά τράβηξε την φανέλα του Έλληνα επιθετικού και ο Ντελαζό δεν καταλόγισε παράβαση.

Όμως η φάση, που εξόργισε κυριολεκτικά τους φιλοξενούμενους και προκάλεσε σε μεγάλο βαθμό το «ντου» που αναφέραμε στην φυσούνα, έγινε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Μπακασέτας εκτέλεσε φάουλ στον χώρο του κέντρου. Ο Αραούχο δεν ήταν στα 9,15 μέτρα σύμφωνα με τον κανονισμό. Επιπλέον σταμάτησε την μπάλα με το χέρι.

Ο Ντελαζό έπρεπε να δείξει την κίτρινη κάρτα στον παίκτη της ΑΕΚ και να ζητήσει από τον Μπακασέτα να εκτελέσει ξανά το φάουλ ή να δώσει νέο φάουλ στο σημείο που έγινε η παράβαση με το χέρι.

Η απόφαση του Γάλλου διαιτητή για απλή επανάληψη της εκτέλεσης του φάουλ δεν προβλέπεται από τον κανονισμό!!!

Αυτή η φάση, ήρθε να «κουμπώσει» στο πέναλτι που δεν δόθηκε στον Κώτσιρα και κυριολεκτικά έβγαλε τους ανθρώπους του Παναθηναϊκού από τα ρούχα τους. Πάντα σε συνδυασμό με όσα είχαν προηγηθεί χρονικά με τον Ιωαννίδη.

Οι κάρτες στον πάγκο

Όταν είδαν από τον πάγκο του Παναθηναϊκού ότι ο Ντελαζό δεν καταλόγισε το πέναλτι υπέρ του Κώτσιρα, στράφηκαν προς τον Άρη Διαμαντόπουλο και του είπαν:

«Είναι πέναλτι, πες του να σταματήσει το παιχνίδι. Τι του λέει από το VAR;»

Ο Έλληνας ρέφερι δεν γνωρίζει γαλλικά και δεν μπορούσε να καταλάβει τον διάλογο μεταξύ του Ντελαζό και του VARίστα.

Στο μεταξύ από τον πάγκο της ΑΕΚ ακούστηκε: «Ηρεμήστε, που το είδατε το πέναλτι;»

Άνοιξε διάλογος μεταξύ των δύο πλευρών και ο Διαμαντόπουλος αναγκάστηκε να καλέσει τον Γάλλο διαιτητή για να μην αρπαχτούν οι δύο πλευρές.

Ο Ντελαζό έδειξε την κίτρινη κάρτα στον Φατίχ Τερίμ, στον βοηθό του και στον αναλυτή του Παναθηναϊκού.

Ο μόνος που δεν του είπε κάτι που να δικαιολογούσε την κάρτα ήταν ο Τερίμ.

«Όλα καλά…»

Παρατηρητής διαιτησίας στον αγώνα ήταν ο Γιάννης Σπυρόπουλος, ο οποίος σύμφωνα με πληροφορίες έδωσε συγχαρητήρια στον Ντελαζό για την εμφάνιση του στο παιχνίδι.

«Όλα καλά…» του είπε και προφανώς συμφώνησε με την απόφαση να μην καταλογιστεί πέναλτι υπέρ του Κώτσιρα στο 27ο λεπτό.

Όσον αφορά το τράβηγμα του Βίντα στον Γεντβάι στο 34ο λεπτό, δεν ασχολήθηκαν καθόλου οι ρέφερι.

Ορισμός πέναλτι

Η ανατροπή του Κώτσιρα από τον Αραούχο ήταν ξεκάθαρη μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ.

Υπάρχει επαφή σε δεύτερο χρόνο. Δηλαδή αντικανονικό μαρκάρισμα του Αραούχο μετά τη σέντρα του αμυντικού των πράσινων.

Ήταν πολύ εύκολη η απόφαση για την εσχάτη των ποινών. Και να μην είδε την παράβαση ο Ντελαζό, έπρεπε να παρέμβει ο VARίστας.

Να τον καλέσει στο μόνιτορ προκειμένου να εξετάσει τη φάση. Αν το έκανε δύσκολα ο Ντελαζό θα έμενε στην αρχική του απόφαση.

Θα έδειχνε την άσπρη βούλα και ο Παναθηναϊκός θα είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να μπει ξανά με αξιώσεις στο ματς.

Οι πράσινοι αδικήθηκαν από τον Γάλλο διαιτητή στη συγκεκριμένη αναμέτρηση.