Credits: Χ: Real Madrid C.F

Ισπανία

Πρωταθλήτρια Ισπανίας η Ρεάλ Μαδρίτης μετά το «κάζο» της Μπαρτσελόνα

04.05.24 | 21:58

Τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ισπανίας για 36η φορά στην ιστορία της κατέκτησε η Ρεαλ Μαδρίτης, μετά από την ήττα με 4-2 της Μπαρτσελόνα κόντρα στη Τζιρόνα στο «Μοντιλίβι».

Η Μπάρτσα άνοιξε το σκορ στο 3΄με τον Κρίστενσεν, ωστόσο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν ένα λεπτό αργότερα με τον Ντόβμπικ. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά μπροστά στο σκορ με τον Λεβαντόφκσι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος όμως η Τζιρόνα δεν άφησε κανένα περιθώριο. Ο Πόρτου έφερε το ματς στα ίσια στο 65′, ο Γκουτιέρες έδωσε το προβάδισμα στο 67’ και στο 75’ ο Πόρτου έκανε το τελικό 4-2.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Μίτσελ εξασφάλισε και μαθηματικά την παρουσία της στο Champions League.

Σκόρπισε την Κάντιθ και πήρε την κούπα

Η Ρεάλ ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και με σκόρερ τους Ντίαθ (51΄), Μπέλιγχαμ (68΄) και Χοσέλου (90+3΄), «σκόρπισε» με 3-0 την αδύναμη Κάντιθ και στέφθηκε πρωταθλήτρια 4ης αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Οι «μερένγκες» θα υποδεχθούν με την ψυχολογία στα ύψη την Μπάγερν Μονάχου στη ρεβάνς με τους Βαυαρούς για τα ημιτελικά του Champions League.