Διπλό παραμονής από τους Αγρινιώτες Φωτογραφία: Eurokinissi

STOIXIMAN SUPERLEAGUE

Αστέρα Τρίπολης – Παναιτωλικός 0-2: Άλωσε την Τρίπολη… με ηγέτη Ντίαζ

20.04.24 | 21:25

Ο Παναιτωλικός κατάφερε να αποδράσει με τον διπλό από τη Τρίπολη με 2-0, για την 5η αγωνιστική των playouts της Stoiximan Super League, με την ομάδα του Αγρινίου να μεγαλώνει την απόστασή της από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο αγώνας ξεκίνησε με το Παναιτωλικό να έχει μπει φορτσάτος στο παιχνίδι ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ που θα απέβαλε το άγχος.

Η πρώτη τελική ήρθε στο 4′ με τον Λομόνακο να φεύγει στην πλάτη του Καστάνιο, σουτάροντας εκτός περιοχής με τον Τσιφτσή να μπλοκάρει σταθέρα.

Στο 8ο λεπτό ήρθε η δεύτερη καλή φάση για τους φιλοξενούμενους μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ντίας εκτός περιοχής με τον Τσιφτσή να πέφτει στην δεξιά γωνία και να διώχνει την μπάλα.

Η απάντηση του Αστέρα

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις ευκαιρίες των φιλοξενούμενων αφού στο 22΄λεπτό δημιούργησαν μία εξαιρετική στιγμή. Ύστερα από πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ του Μπαρτόλο, ο Πίτσου έκανε το τελείωμα με το εξωτερικό, αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο Τσάβες.

Τρομερό τελείωμα από τον Ντίας

Με την συμπλήρωση μισής ώρας ο Παναιτωλίκος βρήκε το πολυπόθητό γκολ που έψαχνε. Μετά από την σέντρα από τ’ αριστερά, ο Χουάνπι με τακουνάκι βρήκε τον Ντίαζ, ο οποίος στο τετ α τετ με τον Τσιφτσή δεν αστόχησε για το 1-0.

Εξαιρετικό ημίχρονο από πλευράς Παναιτωλικού δείχνοντας τις προθέσεις του, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Αστέρας για ακόμα ένα ματς των layouts της Superleague δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης.

Tο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να θέλουν να ρίξουν τον ρυθμό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά πιέζοντας ψηλά χωρίς όμως να έχει αντίκρισμα.

Η πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου ημιχρόνου ήρθε πάλι από τους Αγρινιώτες στο 56ο λεπτό. Όλα ξεκίνησαν από την εξαιρετική κάθετη του Ντίας, ο Λομόνακο έφυγε ανάμεσα από Καστάνιο και Χουχούμη, εκτέλεσε αλλά ο Χουχούμης τον πρόλαβε και με προβολή έδιωξε τον κίνδυνο.

Ασίστ ο Ντίαζ και…2-0

Ο Παναιτωλικός εκμεταλλευόμενος το ανέβασμα των γηπεδούχων κατάφερε να βρει δεύτερο γκολ σε μια εξαιρετική αντεπίθεση. Ο Ντίαζ βρήκε με καταπληκτική κάθετη μπαλιά τον Πέδρο, ο οποίος νίκησε με το αριστερό τον Τσιφτσή για το 0-2.

Ασύλληπτο σουτ του Άλβαρες

Η ομάδα του Ράσταβατς δεν τα παράτησε και έψαξε επίμονα την ισοφάριση. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα στο 80′ να σπαταλήσει μια τρομερή ευκαιρία.

Μετά από φανταστική σέντρα του Ρεγκίς με το εξωτερικό, ο Άλβαρες σούταρε από το δεύτερο δοκάρι και ο Τσάβες απέκρουσε εντυπωσιακά, ενώ στη συνέχεια απομάκρυνε ο Ντουάρτε.

Αστέρα Τρίπολης – Παναιτωλικός 0-2

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): σιφτσής, Λύρατζης (88′ Γκαρσία), Ατιένθα, Καστάνιο, Χουχούμης (63′ Άλβαρες), Γιαμπλόνσκι, Γκος (80′ Αλάγκμπε), Μπαρτόλο (46′ Μάντζης), Κρεσπί, Παλάσιος (63′ Ζουγλής), Μιριτέλο.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Μαυρίας, Οικονόμου, Μαλής (79′ Ντουάρτε), Ταμπίτζε, Τορεχόν, Χουάνπι, Πέρεζ (82′ Τσιγγάρας), Λιάβας (63′ Χατζηθεοδωρίδης), Ντίαζ (82′ Φ. Ντουάρτε), Λομόνακο (63′ Πέδρο).