Γιούχτας Παναχαϊκή Φωτογραφία: Intime

Superleague 2

Γιούχτας – Παναχαϊκή 1-2: Τον «πλήρωσε» με το ίδιο νόμισμα

21.04.24 | 17:54

«Διπλό», που σε μεγάλο βαθμό την φέρνει «αγκαλιά» με την παραμονή στη Super League 2 πέτυχε η Παναχαϊκή επί του Γιούχτα με 2-1, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των playouts του Β΄ ομίλου, τέσσερις στροφές πριν το φινάλε του μίνι πρωταθλήματος.

Από ήττα στη Ρόδο προερχόταν ο Γιούχτας, ο οποίος με τη σημερινή συμπλήρωσε τέσσερις στα πέντε τελευταία παιχνίδια του, με αποτέλεσμα να ψάχνει ένα θαύμα για να παραμείνει στην κατηγορία και την επόμενη σεζόν.

Αντίθετα, μετά τις δύο ήττες που γνώρισε στο ξεκίνημα των playouts (η μία εντός από τον Γιούχτα), η Παναχαϊκή που προερχόταν από το 1-0 επί του Αιγάλεω, κατάφερε να αντιδράσει και να απαντήσει με δύο νίκες και μία ισοπαλία, φτάνοντας στους 21 βαθμούς, αφήνοντας από κάτω τρεις ομάδες και βγαίνοντας εκτός της επικίνδυνης ζώνης.

Γκολ με το… καλησπέρα

Στην πρώτη της επίσκεψη στα καρέ του Πρινιωτάκη, η Παναχαϊκή άνοιξε το σκορ.

Συγκεκριμένα στο 15ο λεπτό μετά το σουτ του Τραορέ ο γκολκίπερ των Κρητών έδιωξε προσωρινά και ο Ζέκχοφ από κοντά δεν είχε κανένα πρόβλημα να «γράψει» το 1-0 για τους «κοκκινόμαυρους».

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν ν΄ αντιδράσουν, αλλά το σουτ του Βρετού στο 20′  και η κεφαλιά του Αλεξόπουλου δύο λεπτά μετά έφυγαν άουτ χωρίς ν΄ ανησυχήσουν τον Κολοβούρη.

Διπλό δοκάρι και ισοφάριση

Συνέχισαν να πιέζουν οι γηπεδούχοι και στο 28′  έχασαν απίστευτη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν.

Από το πλασέ του Βρετού η μπάλα αφού βρήκε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Κολοβούρη, στη συνέχεια χτύπησε και στο αριστερό για να απομακρύνουν οι αμυντικοί της Παναχαϊκής και οι γηπεδούχοι να μην μπορούν να πιστέψουν την χαμένη ευκαιρία τους.

Ό,τι δεν κατάφερε ο Βρετός σ’ εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχε τρία λεπτά μετά ο Λώλης με προβολή, με το 1-1 να παραμένει έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, παρότι στο 43′  ο Κολοβούρης έκανε σωτήρια επέμβαση με τα πόδια στο πλασέ του Αλεξόπουλου.

Ο Γιούχτας τις ευκαιρίες, η Παναχαϊκή το γκολ

Δεν είχαν άλλη επιλογή οι γηπεδούχοι στο β’  μέρος από το να επιτεθούν για να βρουν το γκολ της νίκης.

Πλησίασαν στο στόχο τους στο 57′, αλλά και πάλι ο Κολοβούρης είπε «όχι» στον Αλεξόπουλο, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του. Στο 78΄ το σουτ του επιθετικού του Γιούχτα πέρασε λίγο άουτ.

Κι ενώ η ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη αναζητούσε το γκολ που θα της έδινε τη νίκη, στο 80′  ο Χριστόπουλος, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο 62′, με φοβερό μονοκόματο σουτ «πάγωσε» το γήπεδο, βάζοντας μπροστά στο σκορ τους Αχαιούς με 2-1.

Γιούχτας – Παναχαϊκή 1-2

Γιούχτας (Ανυφαντάκης): Πρινιωτάκης, Βρετός (67′  Ροβίθης), Τζανής (84΄ Λιποράσε), Μπρους (84΄ Κωστανάσιος), Πολυχρόνης, Κόλα, Λώλης, Νοικοκυράκης, Μπουρσέλης (67′  Δασκαλάκης), Μπουτσάκης (67΄ Τσίρης), Αλεξόπουλος

Παναχαϊκή (Τάτσης): Κολοβούρης, Μπάρετ, Ζαμόρα, Προύντζος, Ντε Τόμας (86′  Τσάκνης), Τραορέ (86΄ Ιατρούδης), Μασούρας, Μπαξεβάνος, Ζέκχοφ, Πετράτος (62′  Χριστόπουλος), Ντε Ολιβέιρα (53′ Αλίμπε)