ΑΕΚ

Η κατάρα… του τελευταίου τετάρτου

04.05.24 | 12:20

Γράφει: Άκης Γεωργίου

Με τα δυο –οδυνηρά για την ίδια- γκολ που δέχτηκε η ΑΕΚ στο τελευταίο 10λεπτο του αγώνα της περασμένης εβδομάδας κόντρα στον ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας, το συνολικό κοντέρ με τα γκολ που έχει δεχτεί η «Ένωση» στο φετινό πρωτάθλημα στο κλείσιμο των αγώνων της πλησιάζει διψήφιο νούμερο.

Πιο συγκεκριμένα, οι «κιτρινόμαυροι» μάζεψαν την μπάλα από την εστία τους στο τελευταίο τέταρτο των αναμετρήσεών τους για τη φετινή Σούπερ Λιγκ 9 φορές, γεγονός που παίζει κομβικό ρόλο στην αποτελεσματικότητα τους μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα.

Δέχτηκε συνολικά 4 γκολ από τον ΠΑΟΚ φέτος στο τελευταίο τέταρτο

Ειδικά στα παιχνίδια με τον ΠΑΟΚ η συγκεκριμένη παράμετρος έχει κοστίσει στην ΑΕΚ, αφού έχει δεχτεί φέτος 4 γκολ από τον «Δικέφαλο του Βορρά» στο τελευταίο τέταρτο, με τα τρία εξ αυτών να έχουν σημειωθεί στο 90’. Είναι χαρακτηριστικό πως ο ΠΑΟΚ φέτος σκόραρε εις βάρος της «Ένωσης» συνολικά 6 φορές, με μόλις τα 2 εξ αυτών των γκολ να έχουν σημειωθεί εκτός τελευταίου τετάρτου.

Οι υπόλοιποι αντίπαλοι του… γκρουπ

Η ΑΕΚ, εκτός από τον ΠΑΟΚ στα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, έχει δεχτεί επίσης γκολ στο τελευταίο τέταρτο από άλλες πέντε ομάδες του ελληνικού πρωταθλήματος. Ο Άρης, ο Αστέρας Τρίπολης, ο Πανσερραϊκός, ο ΟΦΗ και ο Ατρόμητος ανήκουν στη συγκεκριμένη κατηγορία «πληγώνοντας» την «Ένωση» στο φινάλε των αγώνων, ωστόσο το διακύβευμα δεν ήταν πάντα το ίδιο: Τα γκολ που δέχτηκε η ΑΕΚ στο τελευταίο τέταρτο από τον Ατρόμητο (2-1 στη Φιλαδέλφεια) και τον Αστέρα Τρίπολης (4-2) δεν κόστισαν σε αποτελεσματικότητα στους «κιτρινόμαυρους», ενώ το γκολ του Ντίκο του ΟΦΗ στο «Γεντί Κουλέ» κλείδωσε απλά τη νίκη των Κρητικών οι οποίοι προηγούνταν από πριν σε ένα βράδυ που ήταν από τα χειρότερα της φετινής ΑΕΚ στο Ηράκλειο.

Τα πιο οδυνηρά εκτός ΠΑΟΚ

Αντίθετα με τα παραπάνω «ανώδυνα» γκολ που δέχτηκε μετά το 75ο λεπτό, ιδιαίτερα οδυνηρά ήταν τα γκολ που δέχτηκε η ΑΕΚ από τον Άρη στο Χαριλάου από στατική φάση και από τον Πανσερραϊκό στο τελευταίο ματς του 2023 με σκόρερ τον Θυμιάνη μετά από το χιλιοειπωμένο, πια, λάθος του Αθανασιάδη που δεν κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα.

Έντεκα χαμένοι βαθμοί μετά το 75ο λεπτό

Η ΑΕΚ έχει χάσει συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα 11 βαθμούς μετά το 75ο λεπτό γεγονός που χρήζει προς διερεύνηση και βελτίωση. Και μόνο αν σκεφτεί κανείς πως οι 7/11 συγκεκριμένους βαθμούς χάθηκαν σε αγώνες με τον ΠΑΟΚ που είναι βασικός ανταγωνιστής, αρκεί για να αντιληφθεί ο καθένας πως η ζημιά δε επίπεδο πρωταθλητισμού δεν είναι και μικρή, αφού ελάχιστες από τις παραπάνω λεπτομέρειες, έστω και μια, να κυλούσαν λίγο διαφορετικά ενδεχομένως η ΑΕΚ να ήταν ήδη πρωταθλήτρια. Σημασία στο ποδόσφαιρο, όμως, έχει το τι γίνεται όχι το τι μπορούσε να συμβεί.