Φωτογραφία: Eurokinissi

Ο Παναθηναϊκός τις εντυπώσεις, ο ΠΑΟΚ τους βαθμούς

30.03.24 | 10:45

Γράφει: Θάνος Κονταξής

Ένα παράδοξο προκύπτει μέσα από τις δύο προηγούμενες συναντήσεις Παναθηναϊκού και ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα κι αυτό είναι πως οι «πράσινοι» ήταν συνολικά καλύτεροι αλλά οι «ασπρόμαυροι» ήταν αυτοί που πήραν τους περισσότερους βαθμούς.

Με τη βοήθεια της Opta, το monobala.gr σύγκρινε τα δύο προηγούμενα φετινά ματς Παναθηναϊκού και ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα, βγάζοντας ένα… παράδοξο αποτέλεσμα.

Συνολικά, οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι, αλλά οι «ασπρόμαυροι» ήταν αυτοί που πήραν μία νίκη και μια ισοπαλία.

Ο Παναθηναϊκός «καταστρέφει» τον τρόπο ανάπτυξης του ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ έχει κατά μέσο όρο 61% κατοχή στα παιχνίδια του στη φετινή Super League, όντας τρίτος ενώ ανά 90 λεπτά μετρά 449 πάσες, νούμερο που τον κατατάσσει 2ο. Ωστόσο, στα ματς εναντίον του Παναθηναϊκού, αυτοί οι μέσοι όροι πέφτουν κατά πολύ.

Συγκεκριμένα, η ομάδα του Λουτσέσκου στα δύο ματς με τους «πράσινους» κρατάει μόλις το 38% της κατοχής ενώ ολοκληρώνει σχεδόν τις μισές πάσες, 245 στον αριθμό.

Το 85% επιτυχίας στις μεταβιβάσεις του ΠΑΟΚ (2ος στο πρωτάθλημα), πέφτει κατά εννιά ποσοστιαίες μονάδες, στο 76% ενώ μειώνεται αισθητά και η παρουσία του κοντά στην αντίπαλη εστία. Από το μέσο όρο των 31 επαφών στο αντίπαλο «κουτί» (2ος κι εδώ), το νούμερο αυτό πέφτει στις 18,5 επαφές ανά 90’.

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα, την αποδιοργάνωση ολόκληρης της ομάδας. Κάτι που οδηγεί και σε αμυντικά προβλήματα. Ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει 3,5 σουτ στο στόχο ανά ματς, νούμερο που τον τοποθετεί 4ο στο πρωτάθλημα. Ωστόσο εναντίον του Παναθηναϊκού, έχει αντιμετωπίσει συνολικά 17 σουτ στο στόχο σε δύο παιχνίδια. Τα περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα με την οποία έχει παίξει από δύο φορές φέτος.

Ο Λουτσέσκου… έχει βρει το κουμπί του Παναθηναϊκού

Παρά την υπεροχή του Παναθηναϊκού σε αυτά τα δύο ματς, ο ΠΑΟΚ του Λουτσέσκου, έχει καταφέρει να νικήσει τους «πράσινους» με 2-1 στην «Τούμπα» και να φύγει με το βαθμό από τη «Λεωφόρο» μετά το τελικό 2-2.

Ο Παναθηναϊκός δεν έχει καταφέρει να προηγηθεί σε κανένα σημείο αυτών των δύο αγώνων, ενώ από τον ΠΑΟΚ έχει δεχθεί και τα περισσότερα γκολ από οποιαδήποτε ομάδα φέτος στο πρωτάθλημα, 4 στον αριθμό.

Επίσης, οι «πράσινοι» έχουν δεχθεί τα 13 από τα 22 γκολ τους, στα πρώτα 60 λεπτά των αγώνων τους κι ο ΠΑΟΚ έχει παίξει το δικό του ρόλο σε αυτό, με την ομάδα του Λουτσέσκου να έχει φτάσει σε αυτά τα 4 τέρματα πριν το 59ο λεπτό.

Τέλος, ενδιαφέρον συγκεντρώνει και ο Κίριλ Ντεσπόντοφ. Ο Βούλγαρος μεσοεπιθετικός έχει σκοράρει δύο φορές φέτος εναντίον του Παναθηναϊκού φέτος και θα θελήσει να πληγώσει ακόμα περισσότερο την άμυνα του Τερίμ. Ο τελευταίος παίκτης του ΠΑΟΚ που σκόραρε πάνω από δύο γκολ σε μια αγωνιστική περίοδο εναντίον του Παναθηναϊκού, ήταν ο Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς τη σεζόν 17/18 κι ο Ντεσπόντοφ είναι κοντά στο να φτάσει αυτό το νούμερο.