Τηλυκράτης Φωτογραφία: Intime

Superleague 2

Τηλυκράτης – Παναθηναϊκός Β’ 2-0: Νίκη ανάσα για τους Λευκαδίτες

03.03.24 | 16:02

Τρίποντο- ανάσα για την παραμονή του πέτυχε ο Τηλυκράτης, ο οποίος επικράτησε 2-0 του Παναθηναϊκού Β’ στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου Super League 2.

Οι Λευκαδίτες είχαν σε μεγάλη μέρα τον Ντοναλντόνι ο οποίος πέτυχε 2 γκολ στο 44’ και στο 45’.

Με αυτή τη νίκη ο Τηλυκράτης είναι στους 18 βαθμούς ψαλιδίζοντας τη διαφορά από Γιούχτα, Παναχαϊκή και Παναθηναϊκό Β’ στους 2 βαθμούς στο κυνήγι για την παραμονή. Από την άλλη οι «πράσινοι» βρίσκονται 9οι με 20 βαθμούς.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και για τις δυο ομάδες, ενώ μέχρι τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα δεν είχε γίνει σημειωθεί καμία ευκαιρία, ωστόσο στο 38 οι Λευκαδίτες προειδοποίησαν με δοκάρι του Φοφανά.

Το «τριφύλλι» απάντησε ακριβώς στην επόμενη φάση, με τον Καλοσκάμη να κάνει την σέντρα, τον Σαρδέλη να παίρνει την κεφαλιά ολομόναχος, αλλά την μπάλα να περνάει για λίγο άουτ. Κόντρα στη ροή του αγώνα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Ντοναλντόνι στο 42΄, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα, αλλά και της ομάδάς του, με σουτ έξω από την περιοχή.

Καθ΄ όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου  ο Παναθηναϊκός Β΄είχε την κατοχή της μπάλας, έφτανε με σχετική ευκολία έξω από την περιοχή του Τηλυκράτη, αλλά δυσκολευόταν στην τελική προσπάθεια. Στο 71΄ ο Σαρδέλης πέρασε τρεις παίκτες από τα αριστερά, γύρισε την μπάλα, αλλά λίγο πριν την στείλει στα δίχτυα ο Μαντσίνι, έδιωξε η άμυνα των γηπεδούχων. Δύο λεπτά αργότερα ο Φοφανά βγήκε τετ α τετ με τον Ξενόπουλο, με τον Έλληνα τερματοφύλακα του τριφυλλιού να κρατάει το σκορ στα ίδια επίπεδα.

Στο 84΄ οι «πράσινοι» έφυγαν στην αντεπίθεση, με τον Ταβάρες να σημαδεύει το δοκάρι με σουτ μέσα από την περιοχή. Στο 92΄η προσπάθεια του Νταμπίζα σταμάτησε και αυτή στο δοκάρι. Το 2-0 ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Με αυτή τη νίκη ο Τηλυκράτης πήρε μια σημαντική ανάσα για την μάχη που δίνει για την σωτήρια μέσω των playouts.

Τηλυκράτης – Παναθηναϊκός Β’ 2-0

Τηλυκράτης Λευκάδας (Φάνης Γκέκας): Παρδαλός, Ζδράβος, Γιαννιώτης, Χατζητερζόγλου, Ρίζος, Τέρζι (46΄ Τεγούσης), Σπανουδάκης (69΄ Λαζαρίδης), Μπελεβώνης, Φοφανά (88΄Ρουγκάλας), Νιφορόπουλος (46΄ Κόκορης), Ντοναλντόνι (78΄Μακρυδάκης)

Παναθηναϊκός B (Σωτήρης Αντωνίου): Ξενόπουλος, Λάμψιας, Σιδεράς, Κάτρης (57΄Φικάι), Μαρτίνης, Φρόκου (57΄ Κρυπαράκος), Αθανασακόπουλος, Σαρδέλης, Κυριόπουλος (57΄Μαντσίνι), Καλοσκάμης (46΄ Ταβάρες), Μπιλάλ (74΄ Νταμπίζας)