ΒΙΘΕΝΤΕ ΙΜΠΟΡΑ Φωτογραφία: Intime

Ολυμπιακός

Βιθέντε Ιμπόρα: Από τα… βάθη του πάγκου, στον «Χ» Factor του Μεντιλίμπαρ

10.05.24 | 10:57

Ο Ολυμπιακός είναι στον τελικό του Conference League έχοντας αποκλείσει την τέταρτη ομάδα της βαθμολογίας της Premier League, την Άστον Βίλα, με συνολικό σκορ 6-2.

Ένα σκορ πολύ καθαρό και ενδεικτικό της ανωτερότητας των «ερυθρόλευκων», όχι απαραίτητα ποιοτικά, αλλά κυρίως τακτικά και ψυχικά.

Ένα αποτέλεσμα που φέρει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ. Του αναμορφωτή των Πειραιωτών και όχι μόνο…

Ο Ισπανός τεχνικός πιστώνεται και την αλλαγή στην απόδοση ενός εκ των πιο κομβικών παικτών του Ολυμπιακού στα ματς με την Άστον Βίλα, του Βιθέντε Ιμπόρα, ο οποίος έχει κάνει δύο ηγετικές εμφανίσες.

Σε δύο ματς κόντρα στους «χωριάτες» έκανε μόλις δύο λάθος πάσες έχοντας 95% επιτυχία στον συγκεκριμένο τομέα, κέρδισε τις περισσότερες μονομαχίες που έδωσε και έκανε ένα σωρό άλλα πράγματα τα οποία δεν μετράει η στατιστική. Έτρεξε, πίεσε, ανέβασε τον ρυθμό όταν έκρινε ότι έπρεπε να το κάνει, καθυστέρησε όταν ένιωσε ότι η ομάδα του πιέζεται. Ένας δεύτερος προπονητής εντός των 4 γραμμών.

Δεν ήταν στα πλάνα του Μεντιλίμπαρ στην αρχή

Ένας παίκτης που μέχρι πριν από περίπου ένα μήνα, προτού οι «ερυθρόλευκοι» παίξουν τα ματς με τη Φενέρμπαχτσε μετρούσε με τον Μεντιλίμπαρ στον πάγκο μόνο 148 λεπτά συμμετοχής!

Ο Βάσκος προπονητής χρησιμοποιούσε τον Ισπανό μέσο κυρίως ως αλλαγή και σε ματς που προηγούνταν. Ο Ιμπόρα μπήκε ως αλλαγή στο 4-1 με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα στο 80’ όταν ο Ολυμπιακός νικούσε 2-1.

Στον επαναληπτικό κόντρα στην Φερενστβάρος στο 74’ αντικατέστησε τον Φορτούνη με το σκορ στο 1-0. Με την Μακάμπι στη Σερβία μπήκε στο 103’ της παράτασης στη θέση του Ποντένσε με το ματς στο 5-1, ενώ στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Φενέρ εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο στο 84’ με το ματς στο 3-2.

Τα μόνα δύο ματς που είχε ξεκινήσει βασικός μέχρι τότε με τον Μεντιλίμπαρ στον πάγκο ήταν με τον Αστέρα Τρίπολης και τον Παναιτωλικό. Κοινός παρονομαστής και των δύο ήταν ότι ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ και ο Ιμπόρα αντικαταστάθηκε στο στο 57’ και 59’ αντίστοιχα από έναν πιο επιθετικογενή παίκτη.

Το ματς που τα άλλαξε όλα

Το σημείο καμπής για τον Βιθέντε Ιμπόρα είναι το ματς του Ολυμπιακού κόντρα στην Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη.

Ο Μεντιλίμπαρ τον έριξε στο παιχνίδι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και χάρη στον 36χρονο μέσο οι Πειραιώτες ισορρόπησαν το ματς, το οδήγησαν στην παράταση και το πήραν στα πέναλτι.

Έκτοτε ο Ιμπόρα έχει γίνει βασικός και αναντικατάστατος με τη φανέλα του Ολυμπιακού. Μέτραγε μέχρι τότε 194 λεπτά σε όλες της διοργανώσεις υπό τις οδηγίες του Μεντιλίμπαρ. Μετά από αυτό το ματς και μόλις σε 4 παιχνίδια έχει συμπληρώσει 343 λεπτά συμμετοχής. Μόνο 17 λεπτά έχασε και αυτά διότι τραυματίστηκε στον επαναληπτικό με την Άστον Βίλα.

Ειδικότερα, μετά το ματς στην Τουρκία αγωνίστηκε βασικός τόσο με τον ΠΑΟΚ όσο και με τον Άρη για το πρωτάθλημα, βασικός στο Μπέρμιγχαμ στο πρώτο ματς με τους «χωριάτες» και βασικός και στην αναμέτρηση στο «Γ. Καραϊσκάκης» με τους Άγγλους.

«Ανταλλάζω ένα Europa League για το Conference με τον Ολυμπιακό», δήλωσε πριν το ματς με την Άστον Βίλα ο Ιμπόρα, γεγονός που αποδεικνύει την τεράστια επιθυμία του να κατακτήσει με τον Ολυμπιακό το τρόπαιο, παρότι έχει ήδη 4 Europa League.

Ο Μεντιλίμπαρ διέβλεψε μετά το ματς με τη Φενέρ ότι ο Ιμπόρα έχει να δώσει ακόμα πολλά πράγματα και του έδωσε την ευκαιρία. Ο Ισπανός χαφ τον δικαίωσε απόλυτα και πλέον διεκδικούν μαζί τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο του Ολυμπιακού.