Superleague 2

ΑΕΛ – Νίκη Βόλου 2-3: Διπλό με ανατροπή για τους Βολιώτες

20.04.24 | 18:02

Μία μεγάλη ανατροπή έκανε η Νίκη Βόλου μέσα στην Λάρισα και πήρε την νίκη με 3-2 επί της ΑΕΛ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των playoffs του Α΄Ομίλου της Super League 2. Η Νίκη Βόλου με αυτή την νίκη σκαρφαλώνει στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 24 πόντους, με την ΑΕΛ να παραμένει στην 2η θέση με 28 βαθμούς.

Ο Λεβαδειακός, που είναι ο πρωτοπόρος του Α’ Ομίλου με τη σημερινή νίκη με 2-0 κόντρα στον Μακεδονικό εξασφάλισε μαθηματικά τίτλο και άνοδο.

Το σκορ άνοιξε στο 23′ ο Στίνα, με την Νίκη Βόλου να ισοφαρίζει με τον Τάσο Κρητικό στο 30′. Στο δεύτερο μισό η Λάρισα προηγήθηκε ξανά με τον Φατάι στο 49′, αλλά η Νίκη Βόλου απάντησε ξανά με τον Ανδρέου να κάνει το 2-2 λίγα λεπτά αργότερα και τον Λίταινα να κάνει την ανατροπή και να διαμορφώνει το σκορ του αγώνα.

Η ΑΕΛ κυριάρχησε αλλά η Νίκη Βόλου αντέδρασε στο πρώτο μισό

Η ΑΕΛ μπήκε δυνατά στο γήπεδο, δημιουργώντας  την πρώτη καλή φάση με σουτ του Αντράντα, αλλά η μπάλα κόντραρε και την μπλόκαρε  ο Γκαραβέλης μόλις στο 6ο λεπτό. Άλλο ένα καλό σουτ έκανε ο Κώστας Παπαγεωργίου, με τον Γκαραβέλη να μπλοκάρει ξανά στο 12ο λεπτό. Στο 23ο λεπτό οι γηπεδούχοι με μία καλή ενέργεια του Βίκτορ Στίνα κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Οι Βολιώτες βρήκαν τον τρόπο να αντιδράσουν, κερδίζοντας ένα πέναλτι στο 30′ και με την εύστοχη εκτέλεση του Τάσου Κρητικού ισοφάρισαν σε 1-1.

Μετά από τα 2 γκολ και οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμό. Η Λάρισα δημιούργησε μία καλή φάση από εκτέλεση κόρνερ με τον Κώστα Παπαγεωργίου, ο Ηλιάδης να βρίσκει την κεφαλιά αλλά μπλόκαρε ο Γκαραβέλης στο 35ο λεπτό, αλλά και οι φιλοξενούμενοι απάντησαν σε αυτή την φάση με σουτ εκτός περιοχής του Κρητικού και ο Βενετικίδης έδιωξε σε κόρνερ στο 36ο λεπτό. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Φατάι έκανε ένα καλό σουτ, θέλοντας να δώσει ξανά προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Αυτή ήταν η τελευτάια φάση του πρώτου μισού και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 1-1.

Η Νίκη βρήκε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με γκολ στο 49′ για την ΑΕΛ με κεφαλιά του Φατάι μετά από σέντρα του Στίνα από δεξιά. Η Νίκη Βόλου δεν άργησε να απαντήσει και βρήκε την ισοφάριση ξανά με σουτ του Ανδρέου μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 54ο λεπτό. Στο 57′ ο Θωμαΐδης έδωσε μία σέντρα απο τα αριστερά και ο Πεντρόσο πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή σε 3-2 με σουτ του Λίταινα που κόντραρε στο 69ο λεπτό. Η Λάρισα προσπάθησε να αντιδράσει με σουτ εκτός περιοχής του Καλουτσικίδη, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ στο 71′. Οι γηπεδούχοι ψάχνουν να ισοφαρίσουν ξανά το ματς, με τον Μαυριά να κάνει μία γυριστή κεφαλιά στο 89′ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και έτσι η Νίκη Βόλου, κάνοντας την ανατροπή κατάφερε να πάρει το διπλό από την ΑΕΛ.

ΑΕΛ – Νίκη Βόλου 2-3

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Βενετικίδης, Καλουτσικίδης, Μαϊδανός (69′ Κοσσονού), Ηλιάδης, Γιανναράκης, Πλέγας (69′ Παπαδόπουλος), Αντράντα (46′ Θωμαΐδης), Στίνα (76′ Μαυριάς), Φατάι, Κ. Παπαγεωργίου, Πεντρόσο

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Τοπαλίδης, Αναστασίου, Ανδρέου, Στίκας, Κυριακίδης, Λίταινας, Πέττας (76′ Γιαννίτσης), Πολίτης, Κρητικός (90+6′ Να’α), Μπάλλας