Ολυμπιακός

Αντίπαλος Ολυμπιακού: Το προφίλ της Φενέρμπαχτσε

15.03.24 | 15:31

Ο Ολυμπιακός κληρώθηκε απέναντι στη Φενέρμπαχτσε στα προημιτελικά του Europa Conference League, με το πρώτο παιχνίδι να διεξάγεται στις 11 Απριλίου στο «Γ. Καραϊσκάκης» και τη ρεβάνς στο «Σουκρού Σαράτσογλου» στις 18 Απριλίου.

Για να περάσει στα προημιτελικά, ο σύλλογος της Κωνσταντινούπολης απέκλεισε την πρωτοπόρο του βελγικού πρωταθλήματος, Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ, παίρνοντας ένα μεγάλο διπλό στο Βέλγιο στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι με 3-0, με τα γκολ των Μπατσουαγί, Οστρβόλντε και Τάντιτς (πέναλτι). Στη ρεβάνς ηττήθηκε με 1-0 εντός έδρας με 1-0 από γκολ του Ράσμουσεν, χωρίς όμως να κινδυνέψει με αποκλεισμό.

Το μεταξύ τους παρελθόν

Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί δύο φορές σε επίσημα παιχνίδια. Είχαν διαστραυρωθεί στη φάση ομίλων του Europa League τη σεζόν 2021-22, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει και στα δύο παιχνίδια.

Οι «ερυθρόλευκοι» σε αυτά τα παιχνίδια πέτυχαν μία από τις μεγαλύτερες εκτός έδρας νίκες στην ιστορία τους, με το ιστορικό 3-0 στην Κωνσταντινούπολη, σε ένα παιχνίδι οπού έλαμψε το «άστρο» του Γιώργου Μασούρα.

Για τη 2η αγωνιστική των ομίλων, οι Πειραιώτες άνοιξαν το σκορ με τον Τικίνιο στο 6′ σε μία εκπληκτική αντεπίθεση, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιώργος Μασούρας μέσα σε 5 λεπτά «υπέγραψε» το σπουδαίο διπλό του Ολυμπιακού με δύο δικά του γκολ στο 63′ και το 68′, για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Στο δεύτερο παιχνίδι τους, για την 5η αγωνιστική, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μεγάλη νίκη στο φινάλε με 1-0, χάρις σε γκολ του Τικίνιο, από φανταστική σέντρα του Ρέαμπτσιουκ στο 90′,  τρίποντο που χάρισε στον Ολυμπιακό τη 2η θέση, πίσω από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης και την πρόκριση στη νοκ-άουτ φάση της διοργάνωσης.

Το πλούσιο ρόστερ και το κυνήγι του εγχώριου τίτλου

Τη φετινή σεζόν η Φενέρμπαχτσε δίνει μάχη σώμα με σώμα με τη Γαλατάσαραϊ για τον τίτλο του πρωταθλητή στην Τουρκία. Η ομάδα του Ισμαΐλ Καρτάλ, μετά από 29 αγωνιστικές είναι στη δεύτερη θέση της Super Lig με 76 βαθμούς, ούσα μόλις στο -2 από την «τσιμ μπομ». Σε αυτό που υπερισχύει σε σχέση με τη μεγάλη της αντίπαλο, είναι η επίθεση, καθώς έχει σημείωσε 76 γκολ σε 29 αγώνες. Είναι η καλύτερη γραμμή κρούσης σε όλα τα πρωταθλήματα που βρίσκονται ψηλά στην κατάταξη της UEFA.

Το ρόστερ της τη φετινή σεζόν τρομάζει, καθώς μαζί με τη Γαλατά ήταν οι δύο ομάδες της γείτονος χώρας που ενισχύθηκαν σε μεγάλο βαθμό στη θερινή μεταγραφική περίοδο. Η Φενέρ έχει κάτω από τα δοκάρια τον Ντόμινικ Λιβάκοβιτς (βασικός στην εθνική Κροατίας), στην άμυνά της τους Λεονάρντο Μπονούτσι (δεν χρειάζεται συστάσεις) και Τσαγκάρ Σογιουντσού (δανεικός από την Ατλέτικο Μαδρίτης).

Στον άξονα ξεχωρίζουν οι Ράντε Κρούνιτς, με μεγάλη καριέρα στη Serie Α, Σεμπαστιάν Σιμάνσκι, με αξία 20 εκατομμυρίων και Φρεντ, με μία πενταετία στην Premier League και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Στην επίθεση, οι Ντούσαν Τάντιτς και Έντιν Τζέκο προσδίσουν τεράστια ποιότητα με την εμπειρία και τις παραστάσεις τους, ενώ το ταλέντο του Τσένγκιζ Ουντέρ που επαναπατρίστηκε μετά τις Ρόμα και Λέστερ, αλλά και ο Μίτσι Μπατσουαγί, δημιουργούν ένα γεμάτο σύνολο που «τρομάζει».