Μάρκο Γκουΐντα διαιτητής αγώνα Άστον Βίλα Ολυμπιακός Conference League Φωτογραφία: Intime

Διαιτησία

Μάρκο Γκουΐντα: Του αρέσει να… κιτρινίζει, όχι να κοκκινίζει

30.04.24 | 13:50

Γράφει: Θέμης Τόγιας

Το πρωί της Μεγάλης Τρίτης (30/4) έγινε γνωστός ο διαιτητής που όρισε η UEFA στον πρώτο ημιτελικό του Europa Conference League, Άστον Βίλα – Ολυμπιακός (2/5, 22:00), στο «Βίλα Παρκ».

Ο λόγος για τον elite Ιταλό ρέφερι, Μάρκο Γκουΐντα, που θα έχει βοηθούς τους συμπατριώτες του Φίλιπο Μέλι, Τζιόρτζιο Περέτι. Χρέη τέταρτου θα εκτελέσει ο Λιθουανός Ντονάτας Ρούμσας, ενώ στο VAR θα βρίσκονται οι Πάολο Βαλέρι και Μασιμιλιάνο Ιράτι.

Πρόκειται για έναν διαιτητή, ο οποίος την τρέχουσα σεζόν μετρά 25 παρουσίες σε όλες τις διοργανώσεις, στην πλειονότητά τους αφορούν τη Serie A.

Η είδηση είναι πως ο 43χρονος (τα κλείνει στις 7 Ιουνίου) δεν έχει οριστεί στην τρέχουσα περίοδο σε αγώνα του Europa Conference League και το μεθαυριανό θα είναι το πρώτο του στη διοργάνωση.

Οι παρουσίες του Γκουΐντα στα εγχώρια και ευρωπαϊκά γήπεδα της περιόδου 2023-24

• Champions League 5 (3 σε φάση ομίλων, 1 στα νοκ-άουτ, 1 προημιτελικούς)
  • Προκριματικοί Champions League 1 (3ος γύρος)
  • Europa League 1 (Φάση των «16»)
  • Προκριματικοί Europa League 1
  • Serie A 16 (τελευταίο 20/4)
  • Serie B’ (29/10/2023)

Του… αρέσουν οι κίτρινες

Ο Ιταλός ρέφερι μοιράζει… αβέρτα κίτρινες κάρτες.

Στα 25 συνολικά ματς που έχει σφυρίξει την τρέχουσα περίοδο, ο Γκουΐντα έχει βγάλει την κίτρινη κάρτα από το τσεπάκι του 97 φορές, εκ των οποίων οι 67 στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Οι υπόλοιπες 30 μοιράζονται σε:

• 20 στο Champions League (οι 3 στον αγώνα των προκριματικών)
  • 4 στο Europa League (οι 2 στο ματς των προκριματικών)
  • 6 στο μοναδικό ματς που σφύριξε στη Serie B.

Κόκκινες… με το σταγονόμετρο

Εν αντιθέσει με τις κίτρινες, ο Γκουΐντα έχει… ξεχάσει τι σημαίνει κόκκινη.

Οι αριθμοί του δεν λένε ψέματα. Στα 25 ματς που έχει βρεθεί, απέβαλλε μόλις μία φορά με δεύτερη κίτρινη κάρτα παίκτη ομάδας της Serie B, ενώ το ίδιο έκανε στις 15 Αυγούστου 2023, στον προκριματικό του Champions League ανάμεσα στην Γαλατασαράι και στην Ολίμπια Λιουμπλιάνας (είχε αποβάλλει τον Τορέιρα της Γαλατά).

Δεν δίνει εύκολα πέναλτι ο Ιταλός διαιτητής

Στον 43χρονο ρέφερι δεν αρέσουν οι κόκκινες, ενώ και στα πέναλτι είναι ιδιαίτερα… προσεκτικός.

Δέκα έχει δώσει στα 25 παιχνίδια που ήταν «παρών», εκ των οποίων τα 7 στη Serie A.

Ένα έχει υποδείξει στο Champions League, ένα στους προκριματικούς του Europa League και ένα στο παιχνίδι της serie B.

Τρίτο ματς του Ολυμπιακού, ένα της Εθνικής

Ο 43χρονος ρέφερι ήταν ο «άρχοντας» του αγώνα στις 23/7/2019, Βικτόρια Πλζεν – Ολυμπιακός 0-0, για τα προκριματικά του Champions League και στις 19/8/2021 στο Ολυμπιακός – Σλόβαν Μπρατισλάβας 3-0, για τα προκριματικά του Europa League.

Επίσης ο διηύθυνε το Ισπανία-Ελλάδα 1-1, στις 25/3/2021 για το Nations League.