Ιωαννίδης Κωνσταντέλιας σύγκριση Παναθηναϊκός ΠΑΟΚ ΜΟΝΟΒΑLA.GR CREATIVE TEAM / FOIVOS MOURATIDIS

Ιωαννίδης vs. Κωνσταντέλιας: Η απόλυτη σύγκριση πριν τη μάχη Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ

31.03.24 | 08:27

Γράφει: Θάνος Κονταξής

Επιστροφή στη δράση για τις ομάδες και για τη 2η αγωνιστική της Stoiximan Super League, ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ (31/3, 18:00).

Φώτης Ιωαννίδης και Γιάννης Κωνσταντέλιας θα ηγηθούν για ακόμα μια φορά των προσπαθειών των ομάδων. Πριν το μεγάλο ντέρμπι στη Λεωφόρο, το monobala.gr σας βάζει στο κλίμα του ματς, συγκρίνοντας δύο από τους παίκτες που κάνουν τη διαφορά φέτος σε «πράσινους» και «ασπρόμαυρους».

Οι δύο διεθνείς αστέρες αποτελούν τους παράγοντες Χ και είναι αυτοί που για ακόμα έναν αγώνα, θα τραβήξουν τα βλέμματα πάνω τους. Τι λένε όμως οι αριθμοί για τις φετινές τους επιδόσεις;

Πιο επιδραστικός απ’ όλους ο Ιωαννίδης

Ο Φώτης Ιωαννίδης διανύει την καλύτερη σεζόν στην καριέρα του κι αυτό αποδεικνύεται κι από τα νούμερα. Ο Έλληνας φορ έχει προσφέρει στην ομάδα του 18 τέρματα φέτος στο πρωτάθλημα (12 γκολ και 6 ασίστ), όντας στην κορυφή αυτής της λίστας. Είναι 4ος στη λίστα των σκόρερ και 5ος σε αυτή των καλύτερων δημιουργών ενώ τα 14 xG και xΑ, τον τοποθετούν επίσης στην κορυφή.

Ο 24χρονος επιθετικός του Παναθηναϊκού, έχει επίσης σκοράρει πέντε φορές με πέναλτι, τις περισσότερες από τον καθένα ενώ περισσότερες επαφές στην αντίπαλη περιοχή από εκείνον (87), έχει μόνο ο Ελίασον (90) της ΑΕΚ και ο Παλάσιος (92). Συνολικά στη σεζόν έχει φτάσει τα 20 τέρματα και τις 7 ασίστ σε 36 παιχνίδια, τα οποία αποτελούν νούμερα ρεκόρ για τον ίδιο.

Κωνσταντέλιας ο… ταραχοποιός

Αρχικά, ο Γιάννης Κωνσταντέλιας είναι απόλυτα συνεπής στην ομάδα του, έχοντας χάσει μόλις δύο φετινά ματς της ομάδας του σε όλες τις διοργανώσεις. Μόλις τρεις ποδοσφαιριστές έχουν περισσότερα ματς από τον ίδιο φέτος στη Super League κι αυτοί είναι οι Ελίασον, Οζντόεφ και Λουίς Φελίπε με 27 ματς.

Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός είναι από τους κορυφαίους… ταραχοποιούς του πρωταθλήματος, δημιουργώντας σύγχυση στις αντίπαλες άμυνες κάθε φορά που αγωνίζεται. Μετράει 7 γκολ και 3 ασίστ, 3 seconds assists (η πάσα πριν την ασίστ) όντας 4ος στο πρωτάθλημα, έχει συνολικά 109 επιτυχημένες ντρίπλες (6ος στο πρωτάθλημα), έχει μοιράσει 23 through passes (η πάσα πίσω από την πλάτη των αμυντικών) όντας 7ος ενώ είναι 4ος στα deep completions (οι πάσες, όχι σέντρες, που καταλήγουν σε παίκτη εντός της περιοχής) με 37 επιτυχημένες ενέργειες.

«Μαέστρος» ο Κωνσταντέλιας, «killer» ο Ιωαννίδης

Συγκριτικά, οι δύο παίκτες κάνουν ακριβώς αντίθετες δουλειές αλλά αμφότεροι τις κάνουν καλά. Ο Κωνσταντέλιας πασάρει και ντριπλάρει σε μεγαλύτερη ποσότητα και ευστοχία, είναι πιο επικίνδυνος δημιουργικά ενώ είναι «αγκάθι» στην προσπάθεια των αντιπάλων να αναπτυχθούν.

Από την άλλη, ο Ιωαννίδης είναι πιο ενεργός στο παιχνίδι της ομάδας του, κερδίζει πολλές περισσότερες μονομαχίες ενώ η σχέση του με τα δίχτυα είναι εξαιρετική.

Τα λίγα λεπτά κάνουν… ζημιά στον «Ντέλια»

Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, μπορεί ο Κωνσταντέλιας να είναι απόλυτα συνεπής φέτος, ωστόσο δεν αγωνίζεται πολύ. Στο πρωτάθλημα έχει 55 λεπτά ανά ματς, παρότι έχει ξεκινήσει στα 14 από τα 26 ματς που έχει υπάρξει διαθέσιμος. Αυτό μεταφράζεται σε 1,408 λεπτά ενώ αν δούμε τι έχει κάνει σε όλες τις διοργανώσεις, θα ανακαλύψουμε πως παρότι έχει 45 παρουσίες με τον ΠΑΟΚ μέσα στη σεζόν, έχει παίξει 2,771 λεπτά. Τουτέστιν, 61 λεπτά ανά αγώνα.

Αυτό είναι κάτι που περιορίζει τα στατιστικά του Έλληνα μεσοεπιθετικού.

Αντίθετα, ο Ιωαννίδης έχει μεν λιγότερα ματς λόγω μυϊκού τραυματισμού, αλλά περισσότερα λεπτά. Στο πρωτάθλημα έχει 20 εμφανίσεις φέτος, παίζοντας όμως 1,455 λεπτά. Δηλαδή, 72 λεπτά ανά ματς.

* Όλα τα νούμερα είναι μέσοι όροι ανά 90 λεπτά αγώνα.