Φωτογραφία: Eurokinissi

Superleague 2

ΠΑΟΚ Β’ – Καμπανιακός 1-0: «Κλείδωσε» τη παραμονή ο «δικέφαλος»

21.04.24 | 17:55

Ο ΠΑΟΚ Β’ υποδέχτηκε στην Ευκαρπία τον Καμπανιακό για την 6η αγωνιστική των playouts του Α’ ομίλου της Super League 2, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 1-0 και περνά στη πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

«Αγκαλιά» με τη παραμονή, πλέον, ο «δικέφαλος» μετά το σημερινό τρίποντο καθώς είναι στους 27 βαθμούς με τον Καμπανιακό που είναι η πρώτη ομάδα στη ζώνη του υποβιβασμού να απέχει 8 βαθμούς.

Λιγοστές φάσεις και γκολ από το πουθενά για τον «δικέφαλο»

Το ματς ξεκίνησε με τον «δικέφαλο» να έχει την κατοχή της μπάλας και την υπεροχή αλλά να μην έχει καταφέρει να απειλήσει την εστία του Κασαπίδη, πέρα από μια κεφαλιά του Μανωλιούδη στο 7′.

Η πρώτη καλή στιγμή των φιλοξενούμενων ήρθε στο 23′ με τον Σαραβανίδη να στέλνει στέλνει τη μπάλα άουτ μετά από προβολή.

Στο 36′ ο Σπυράκος έκανε μια σέντρα-σουτ από τα δεξιά, με τη μπάλα να κοντράρει σε σώματα και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0 του «δικεφάλου». Μετά το γκολ υπήρξε ένταση ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές, καθώς οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ στην αρχή της φάσης, με τον διαιτητή Κουκούλα, ωστόσο, να μην βλέπει παράβαση και το προβάδισμα του ΠΑΟΚ Β’ να μετράει κανονικά.

«Κοίμισε» το ματς στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ Β’

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ Β’ έφτασε πολύ κοντα στο δεύτερο γκολ, με τον Σπυράκο να βρίσκει τον Γκούμα στην πλάτη της άμυνας και τον Κασαπίδη να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του Έλληνα επιθετικού.

Στη συνέχεια το ματς είχε κάποιες καλές στιγμές και για τις δύο ομάδες, με τον Γρόσδη για τους γηπεδούχους και τον Γαρύφαλλο για τον Καμπανιακό αλλά δεν ήταν τίποτα σπουδαίο.

Στα τελευταία λεπτά το ματς δεν είχε ρυθμό, με αποτέλεσμα να μην έχει ευκαιρίες και τον ΠΑΟΚ Β’ να κρατά το προβάδισμα του μέχρι το τέλος για να πάρει τη νίκη.

ΠΑΟΚ Β’ – Καμπανιακός 1-0

ΠΑΟΚ Β’ (Αλέξανδρος Αλεξιάδης): Μπαλωμένος, Σπυράκος, Τασιούρας, Μανωλιούδης, Κωττάς, Παντεκίδης (81′ Ρούμνιατσεβ), Τσοπούρογλου, Γιαξής, Γρόσδης, Γκούμας (64′ Δαρέλας), Κανίς (74′ Σαποβάλοφ).

Καμπανιακός (Γιώργος Αμανατίδης): Κασαπίδης, Π. Καθάριος, Λαγωνίδης, Γιουκούδης, Σαρβανίδης, Μπούσης, Έππας, Φροσύνης (69′ Πόζογλου), Γαρύφαλλος (69′ Μυστακίδης), Παπαστεριανός, Τότσκα.